Kütahya İl Hıfzıssıhha Kurulu, koronavirüs salgını kapsamında 65 yaş ve üstü vatandaşlar için yeni kararlarını açıkladı. Buna göre açıklanan yaş grubundakilerin toplu taşıma kullanımı, toplu etkinliklere katılımı sınırlandırıldı.

Valilikten yapılan açıklamada, salgının yayılmasını engellemek ve vatandaşları korumak amacıyla İl Hıfzıssıhha Kurulunun Vali Ali Çelik başkanlığında toplandığı bildirildi.
BELİRLİ BÖLGELERDE YAPILACAK AKTİVİTELER YASAKLANDI
Alınan karara göre, vatandaşların yoğun olarak bulunduğu Gazi Kemal Mahallesi Cumhuriyet Caddesi (Sevgi Yolu), Balıklı Mahallesi Kıbrıs Caddesi, Tahıl Pazarı Sokak, Saman Pazarı Caddesi, Çemberciler Caddesi, Pekmez pazarı Caddesi(Saman pazarı), Paşam Sultan Mahallesi Hisarlı Ahmet Caddesi (Ulu Cami), Mecidiye Mahallesi Taşköprü Caddesi, Hükumet Caddesi Çapraz bahçe Sokak (Yeşil Cami civarı), Servi Mahallesi Atatürk Bulvarındaki (Eskişehir Yolu Caddesi) yoğunlukların koronavirüs bulaşma riskini arttırması nedeniyle, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın bu bölgelerde bulunan park, kahvehane kıraathane, kafeterya, çay ocağı ve çay bahçeleri, pastahane, oyun salonları, han, kulüp dernek binaları ve lokalleri gibi bölgede bulunan diğer kapalı ve açık oturma alanlarına hafta sonu 12:00 - 19:00, hafta içi saat 16:00 - 19:00 saatleri arasında girmeleri yasaklandı.
TOPLU ETKİNLİKLERE KATILMAYACAKLAR
65 yaş ve üzeri vatandaşların sağlıklarının korunabilmesi amacıyla il genelinde; düğün, kına, nişan, nikah, mevlit, sünnet merasimi, gibi toplu etkinliklere (anne, baba, dede, nine, haricinde) 65 yaş ve üzerindeki misafirlerin kabul edilmesi yasaklandı.
TOPLU TAŞIMA KULLANIMI SINIRLANDIRILDI
Karar göre, 65 yaş ve üzeri vatandaşların Sabah 07:00 - 10:00 Akşam 17:00 - 22:00 saatleri arasında toplu taşıma araçlarını kullanması yasaklandı.
PAZAR YERLERİNE ÖĞLEDEN SONRA GİRMEK YASAK
65 yaş ve üzeri vatandaşların saat 12:00 den sonra pazar yerlerine girişleri yasaklandı. İDRİS DOĞAN