Kütahya Valisi Ali Çelik, beraberindeki diğer protokolle birlikte yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede alınan tedbirleri denetledi, maske, mesafe ve temizlik hatırlatması yaptı. Çelik, “Burada bizim amacımız kimseyi cezalandırmak veya bu anlamda zor durumda bırakmak değil.” dedi.

Vali Ali Çelik, Belediye Başkanı Alim Işık, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kırbaç, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç ile birlikte, vatandaşın en yoğun bulunduğu bölgelerden biri olan merkez Cuma pazarı, Mithatpaşa Caddesi ve Atatürk Bulvarında alınan tedbirleri inceleyerek maske, mesafe ve temizlik hatırlatması yaptı.
İnceleme sonrası gazetecilere açıklama yapan Çelik, alınan tedbrler kapsamında herkese görev düştüğünü söyledi.
Vaka sayılarında artışın olmaması için herkese sorumluluk düştüğünü dile getiren Çelik, şunları kaydetti: “Hepimiz hızlı bir şekilde bu koronavirüs salgının etkilerinin ortadan kalkmasını ve aşının en kısa sürede bulunmasını, aynı zamanda tedavi yönteminin etkili olmasını bekliyoruz. Ama bu sürede hepimiz üzerimize düşen sorumlulukları devam ettirmek durumundayız. Özellikle ben gördüğüm kadarıyla vatandaşlarımızın maske kullanma alışkanlığını içselleştirdiğini ve bunu hayatlarının bir parçası haline getirdiklerini gözlemledim. Aynı zamanda esnafımızın da bu konuya dikkat ettiklerini, özellikle maske ve sosyal mesafe kurallarına gösterdikleri hassasiyeti görüyoruz. Şu anda bu durumda elimizde ki en güçlü silah maske, sosyal mesafe ve hijyen. Bunlardan asla taviz veremeyiz.”
Amaçlarının ceza vermek olmadığını, yeni tip koronavirüs ile mücadelede vatandaşlara rehberlik etmek olduğunu kaydeden Vali Çelik, “Özellikle şunu belirtmek istiyorum, esnafımız bu durumdan rahatsız olabilir. Şu ana kadar bireysel anlamda ve iş yeri anlamında 50 bin civarında denetim yapılmış, ceza sayısı ise toplam yüz yirmi, yüz otuz civarında. Burada bizim amacımız kimseyi cezalandırmak veya bu anlamda zor durumda bırakmak değil. Bugün burada belediye başkanımız ve ekip arkadaşlarımızla amacımız insanlara farkındalığı arttırmak bu sürece en zararsız halde arkamızda bırakmak. Bu sürecin zorluğunun farkında olarak tedbirlerden vazgeçmemeleri için bir nevi onlara destek olmak ve moral vermek. Onlara bunu tekrara tekrar anlattıktan sonra bu hususta halk sağlığını, vatandaşın güvenliğini riske atıldığı durumlar görürse de en azından bir idari yaptırımlar uygulamak. Bu en son çare ve istemediğimiz bir durum. Burada en önemli şey toplumun sağlığını korumak ve bizler toplum sağlığını korumak için bir çaba içerisindeyiz.” diye konuştu.
Çelik, vatandaşların sağlığı için tüm kolluk birimlerinin seferber olduğunu sözlerine ekledi. RAMAZAN DOĞAN