İş, siyaset, STK alanında önde gelen isimleri bir araya getiren böylelikle bölgesel, ulusal düzeyde buluşmaların, işbirliklerinin adresi Kütahya Aşiyan Ajans bu hafta Ankara’da bir organizasyon gerçekleştirdi.
Kahvaltı sonrası konuklara katılımlarından dolayı teşekkür eden Ajans Koordinatörü Ahmet Yılmaz 2009 yılından itibaren Kütahya'da gerçekleştirdiği bu organizasyonları 2016 yılı ortasında Ankara'ya taşıdığını organizasyonlardaki amacın katılımcıların tanışma ve dostlukların pekişmesine katkı sağlamak olduğunu belirtti.
Organizasyonlarda herhangi bir konu başlığı olmadığını zaten birçok STK'larımızın farklı alanlarda konularda çalışmaları olduğunu kendilerinin Aşiyan Ajans olarak sadece konu başlıksız tanışma amaçlı organizasyonlar gerçekleştirdiğini ifade etti.
Konuklara katılımlarından dolayı teşekkür eden Yılmaz, "Kütahya'mızın nüfusu 2019 yılı itibari ile merkez ilce dahil 579 bin 25, merkez nüfusumuz 272 bin 367. Kütahya deyince Çini akla gelir. Çiniciler odası başkanlığımızdan aldığım bilgilere göre ilimizde 370'i sanayi ve mahallelerde 70'i aynı çatı altında olmak üzere toplam 440 çini atölyemiz var. 830 çini ustamız, kültür bakanlığı tescilli 48 çini sanatçımız var. Çini atölyelerimizde toplam 6 bin kişi çalışmakta olup ilimizdeki 440 çini atölyemizde aylık 350-400 bin üretim yapılarak yurt içi ve yurt dışına satılmaktadır. Dünya'da ki ilk borsa Kütahya'da kurulmuştur, Dünyadaki ilk toplu is sözleşmesi Kütahya'da imzalanmıştır. İlimizde 2 üniversite vardır.
Dumlupınar Üniversitesi'nde 48 bin, Sağlık Bilimleri Üniversitemizde 2500 civarı öğrenci bulunmaktadır. İlimizde emekli sayısı 115 bindir. Kütahya'mızda günlük basın sayısı, 9, Haftalık basın sayısı 5 olmak üzere toplam 14 yazılı basın, 3 Görsel basınımız vardır 1'i uydu yayınında diğerleri karasal yayın olarak hizmet vermektedir. İlimizin en büyük ilçesi Tavşanlı'dır, leblebisi ile meşhurdur. Tavşanlımızın nüfusu 101 bin 460’dır. Türkiye'de ilk ve tek olan leblebiciler odası 1962 yılında Tavşanlı'da kuruldu. Tavşanlı'mızın 43 çeşit leblebisi vardır. 2003 yılında marka tescili alındı aynı yıl, Fransa'da "Kalite Ödülü" alındı. Tavşanlı leblebiciler Odamıza bağlı imalatçı ve perakendeci 117 üye vardır, yaklaşık bin kişi bu sektörde çalışmaktadır.
Yılda 17 bin ton leblebi yurt içi ve yurt dışına satılmaktadır ilimiz ile ilgili olarak aklıma gelen bilgileri sizlerle paylaştım tabi ilimizin sağlık termal turizmi konusundaki öneminden bahsetmedim çünkü organizasyonun sıkıcı uzun olmasını istemiyorum her zaman olduğu gibi organizasyonumuza tanışma ile başlıyoruz tanışma esnasında masaların üzerinde ikram için gelen leblebi Tavşanlı'mızın leblebisidir.” şeklindeki bilgileri paylaştı.

Organizasyona katılan isimler ise şöyle: Ankara Albayraklar Holding Bölge Müdürü Muzaffer Can Atak, Ankara Yunus Emre Enstitüsü Başkan Danışmanı Dr. Mehmet Aykaç, Ankara Tarım Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ Atalay, Ankara Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanı Mehmet Baki Öztürk, Ankara Toki Emlak Konut Daire Başkanı Mehmet Akif Yakar, Ankara TRT Dış Yayınlar Daire Başkan Yardımcısı Serdar Aydın, Ankara Gelişim Vakfı Başkanı Nurettin Konaklı, Ankara İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği Başkanı Yücel Can, Ankara Enerji Bir Sendikası 7 Nolu Şube Başkanı Mustafa Kaya, Ankara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İç Denetim Birim Başkanı Ahmet Sandal, Ankara Yenidünya Vakfı Başkanı Ali Toköz, Ankara ÖNDER İmam Hatip Lisesi Mezunlar Derneği Kurumsal İletişim Koordinatörü Enes Şişman, Ankara Muhammed Hamdi Yazır Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Ayhan Sazcı, Ankara TBMM Parlamenter Danışmanları Derneği Başkan Yardımcısı Ali Nihat Iraz, Ankara İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Adil Şiraz, nkara TBMM Ak Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol’un Danışmanı Çiğdem Demirkol,
Ankara TBMM Ak Parti Urfa Milletvekili Ahmet Akay’ın Danışmanı Nasuh Kaya, Eğitimci, Klinik Psikolog Zehra Binici Tekin, Ankara Elektrik Elektronik Yüksek Mühendisi Kamil Gündüz, Ankara Enerji Bakanlığı Endüstri Mühendisi Fatih Canbaz, Ankara Aselsan Savunma Sanayi Elektrik Elektronik Mühendisi Uzman Muhammed Uzunca, Ankara Türk Standartları Enstitüsü Mehmet Kuşcu, Ankara Orman Genel Müdürlüğü / Uzman İşadamı Mehmet Zeki Çelik, Eski Fazilet Partisi Ankara Milletvekili Yeminli Mali Müşavir Süleyman Muslu, Ankara Beraya Yeminli Mali Müşavirlik.

Organizasyon'un sonunda Organizasyon’un gerçekleşmesindeki katkılarından dolayı Yeminli Mali Müşavir olarak hizmet veren Süleyman Muslu’ya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İç Denetim Birim Başkanı Ahmet Sandal plaket, Tarım Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Dr. Mustafa Altuğ Atalay, Keramika set takdim etti. SEDAT TOPÇU