Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, açıklanan YKS yerleştirme sonuçlarına göre, üniversitenin tahminlerinin ötesinde bir doluluk oranına ulaştığını, bunun da hem kendileri hem de Kütahya açısından memnuniyet verici olduğunu bildirdi.

DOLULUK ORANI HER GEÇEN YIL ARTTI
Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından açıklanan 2020-YKS yerleştirme sonuçlarının ardından merkezi sınav üzerinden yapılan yerleştirmeler ile ilgili istatistikler de yayımlandı. Buna göre bünyesinde 11 fakülte 1 yüksekokul ve 14 meslek yüksekokul olan Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tüm akademik birimlerinde yüzde 90,51’lik doluluk oranını yakaladı.
8 BİN 145 ÖĞRENCİ DUMLUPINARLI OLDU
DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, rektörlük binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, şunları söyledi:
“2018 yılında üniversiteye yerleşenlerin doluluk oranının yüzde 71 idi. Geçen yıl yüzde 88’e ulaştı. Bu yıl ise üniversitemize yerleştirilen öğrenci sayısı, bizim de tahminlerimizin üzerinde bir rakama ulaşarak yüzde 90,51 oldu. Bu yıl lisans ve ön lisans düzeyinde toplam 8 bin 999 kişilik kontenjan açıklamıştık. Açıklanan sonuçlara göre, toplam yerleşen öğrenci sayımız 8 bin 145. Bu sonuca göre yüzde 90,5’lik doluluk oranına ulaştık. Doluluk oranı yüzde 100 olan hatta okul birincileri ve ek kontenjanlarla yüzde 100’ü aşan bölümlerimiz hatta fakültelerimiz var. Meslek yüksekokullarımızın doluluk oranında önemli bir artış var. MYO’larda rağbet göremeyen programları kapatıp, rağbet gören programları açarak bu başarıya ulaştık. Meslek yüksekokullarımız içinde özellikler bu yıl açılan Dumlupınar Meslek Yüksekokulumuza dikkat çekmek istiyorum. Yüzde 97’lik doluluk oranına ulaşan Dumlupınar MYO, bu yıl açılmasına rağmen neredeyse tamamen doldu. Bu çok önemli bir başarı.”
ÖĞRENCİ SAYISI ÖZEL YETENEK SINAVLARI VE EK YERLEŞTİRMELERLE DAHA DA ARTACAK
Merkezi yerleştirmenin dışında özel yetenek sınavlarıyla da öğrenci kabul eden Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde bu hafta tamamlanacak sınavların ardından öğrenci sayısının daha da artacağını kaydeden Uysal, “Öte yandan Güzel Sanatlar Fakültemiz ve Spor Bilimleri Fakültemize büyük rağbet oldu. Spor Bilimleri Fakültemizin özel yetenek sınavlarına 2 bine yakın başvuru aldık. Güzel Sanatlar Fakültemizde ise açıklanan kontenjanın 4-5 katı üstüne başvuru aldık ve bu iki fakültede son yıllarda yapılan başvuru sayısının oldukça üstüne çıktık. Özel yetenek sınavları öncesinde 631 başvuru alan Güzel Sanatlar Fakültemiz 140 kişilik, bin 959 başvuru alan Spor Bilimleri Fakültemiz de 320 öğrenci kontenjanı açıklamıştı. İki fakültemizde de kontenjanların dolması durumunda 460 öğrenci daha üniversitemizde öğrenim görme hakkı kazanacak.” diye konuştu.
UYSAL: DUMLUPINAR AİLEMİZE HOŞ GELDİNİZ
Üniversiteye yerleşen öğrencilere de seslenen Rektör Prof. Dr. Kâzım Uysal, “Kütahya Dumlupınar Üniversitesi bir kez daha tercih edilen bir üniversite olmuştur. Üniversitemizin tercih edilmesinde temel sebep, bilimsel araştırmalar ve topluma hizmet sorumluluğuyla öğrenci odaklı bir üniversite olma anlayışımızdır. Bizleri tercih eden, öğrencilerimize teşekkür ederek 2020-YKS yerleştirme sonuçlarının ülkemize, memleketimiz Kütahya’ya ve üniversitemize hayırlı olmasını diliyor, öğrenci arkadaşlarımıza ‘Dumlupınar Ailemize hoş geldiniz’ diyorum.” ifadelerini kullandı.
Akademik yılı 5 Ekim’de başlatma kararı aldıklarını da aktaran Uysal, yüz yüze veya uzaktan eğitim ile ilgili şehrin yöneticileri ile birlikte önümüzdeki günlerde yapacakları toplantı sonrasında açıklayacaklarını da sözlerine ekledi. RAMAZAN DOĞAN