Yasin Demirci , "Sanayi için yatılı eğitim merkezi 100 yataklı, 14 derslikli Milli Eğitime ait olacak olan yatılı Mesleki Eğitimimiz projesini Bakanımız, Valimiz, Milli Eğitim ve biz imzaladık ve harekete geçti.

Daha sonra bizler Bakanımıza sanayi ile ilgili Tavşanlı'nın Küçük Sanayi Sitesi ve Sanayi Gelişimi ile ilgili dosya verdik. Bu dosyadan sonra biz de genel müdürlüğünden ve daire başkanından arka arkaya telefonlar geldi.

Sanayi ile ilgili beklentilerimizi ve acil beklentileriniz nelerdir ? diye. Biz de acil beklentilerimizin içerisine daha önce hazırlamış olduğumuz sosyal tesislerin üzerindeki 10 derslikli yerimiz, bilişim teknolojileri iş eğitim merkezi olarak hazırlamıştık. Bunu şimdi yatılı eğitim merkezinin bir dalı olarak Milli Eğitime ve Mesleki Eğitime devredeceğiz. Devrettiğimiz zaman da acil olarak bize 5 derslik yerine bilgisayar ve yazılım bölümü, proje bölümü ve kütüphane gibi temelde acil olarak kurs verebilecek noktalarımızı biz nasip olursa Mayıs ayına kadar bitirip hazır hale getireceğiz. Bunun teknik donanımlarını Milli Eğitim sağlayacak. Nasip olursa Mayıs ayında bizim sanayi sitemizdeki salonumuzda ve dersliklerimizde eğitim verilebilir hale gelecek. 100 yataklı olan yerde 3 yıl içerisinde Allah nasip ederse tamamlanacak. Müteahhitimiz sağolsun , 'ön çalışmayı biz yaparız, gerekli her türlü de desteği veririz' demesi bizi de heveslendirdi.

Şu anda sanayimizin durumu eğitim açısından bu. Allah nasip ederse Haziran ve Temmuz ayında yüzde 70 ve yüzde 80 bölümünü bitirdikten sonra biz sanayici esnafımıza hazır hale getireceğiz diye gayret gösteriyoruz. Şu anda kaldırım çalışmaları başladı, bunların haricinde ihtiyaç duyduğumuz konulardan acil olarak yetiştirmeye çalışıyoruz.Bizim en büyük şansımız müteahhitimiz. Allah razı olsun ilk etabı yaptık ve hiçbir sıkıntı olmadı. İkinci etapta aynı sağlam bir şekilde çalışmaları devam ediyor. Esnafımıza teknik ve teknolojik açıdan her konuda yardımcı olmak için Mesleki Eğitim Kurumlarının hepsiyle, Halk Eğitim Merkezi, Mesleki Eğitim Merkezi, Endüstri Meslek Lisesi ve Üniversite ile diyaloglar içerisindeyiz. Geçtiğimiz günlerde Üniversite Rektörümüzün yanına vardığımızda, ' Bizden ne istiyorsunuz?" diye sordular. Biz de dedik ki, diğer Mesleki Eğitim Kurumları ile bir eğitim çalışması içerisindeyiz. Sizden de yüksek teknoloji ile ilgili bir eğitim çalışması, sanayi için çünkü sanayi eğitim işbirliği olmazsa ülkemizin kalkınması da mümkün değil. Sanayi ile Eğitim işbirliği içerisinde olursa, üretim de imalat da belli bir düzeye hatta ihracat zorlama noktasında inşallah hayallerimiz var. Buradaki en büyük şey Tavşanlı Kamuoyu ve esnafımızın bu işe sıcak olarak bakması, yakın takipte olması ve bizlerden istedikleri başka konular varsa, onları da bir an önce iletmeleri, çünkü şu anda gerek hükümetimizin gerekse sosyal çevremizin bu işlere muazzam desteği var. İnşallah el birliği ile bu hedefi çok güzel bir şekilde Tavşanlı sanayisini bölgede örnek bir şekle getirmeye çalışıyoruz. Türkiye'de şuna inanıyorum. ' Gidin Tavşanlı sanayi sitesine gidin görün sanayi nasıl oluyormuş' dedirttirecek şekilde çalışmalarımız var. Hep birlikte Tavşanlı Sanayisini örnek bir noktaya getireceğiz."

İler Firma Müteahhiti İlyas Sağlam, " Şu an bizim burada yapmış olduğumuz iş de hava şartlarından dolayı kısa süre ara verildi. Ama çelik ile ilgili olan üretimimiz halen devam ediyor. Hazır beton kısmı ile alakalı mevcut hava şartlarından dolayı Mart ayının 15'ine kadar başlayacağız. Ama hava şartları daha uygun olursa daha da erken başlayabiliriz. Hedefimiz Temmuz - Ağustos gibi teslim etmek istiyoruz. Sayın Başkanımızın da söylediği gibi burası güzel bir sanayi sitesi olacak. Okulu ile camisi ile komple baktığımızda sadece ticaretin değil, aynı zamanda eğitimin de olduğu bir alan. Bununla beraber biz de müteahit firma olarak elimizden ne gelirse desteği vermeye hazırız. Zaten biz üç dört senedir burada üretim ve faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Yarı Tavşanlılı sayılırız. Biz buraları kendi memleketimiz gibi görüyoruz. Biz zaten üretimimizi burada yapıyoruz. Bu burası için de çok büyük bir avantaj. Bu bizim için de çok iyi birşey. Bunun Tavşanlı için avantajı çok büyük, çünkü göz önünde yapılan bir üretim. Sadece burası için yapılan üretimden bahsediyoruz. Bir tesis kurduk ve bunu sadece sanayi için kuruldu. Başka yere iş yapma söz konusu değil. Sadece buraya özel bir tesis oluştu. Bu noktada da işlerin hızlı bitmesi açısından aslında büyük avantaj sağlıyor. İşin yüzde 80'i tamamlandı. Zaten kurulmaya başlandığı an kısa sürede tamamlanacak." dedi.

Daha sonra Başkan Yasin Demirci ve Basın mensupları çalışmaları ve yapılanları yerinde gördü.