Üzümlü Köyünde üçüncüsü düzenlenen Kiraz Vişne ve Ceviz Festivalinde konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Kurt; "Vişnenin Anavatanı Kütahya ilidir. Çok yakında bu ürüne Coğrafi işaret alacağız. Müracaatlarımızı yaptık. Kiraz da ise Hastalıktan ari bölge kurduk" dedi.

     Kütahya Gediz Üzümlü Köyü 3. Kiraz Vişne ve Ceviz Festivali kapsamında Kiraz Yarışması düzenlendi. Üzümlü kirazının tanıtılması,  bölge çiftçisinin kiraz yetiştiriciliğine olan ilgisinin arttırılması ve daha kaliteli ürün elde edilmesinin teşvik edilmesi amacıyla yapılan müsabakaya Gediz Kaymakamı Muhammed Önder, Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Kurt, Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Ali Erbey, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ahmet Nedim Bayraktar, Arazi Toplulaştırma ve Tarımsal Alt Yapı Şube Müdürü Abdullah Dönmez, Gediz İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Cihan Ulusoy, Tarım Kredi Yem Şube Müdürü Hüseyin Durmuş, İl ve İlçe Teknik personelleriyle, köy muhtarı Hasan Coşkunve yetiştiriciler katıldılar.

     Düzenlenen Üzümlü Köyü 3. Kiraz Vişne ve Ceviz Festivalinde, Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Kurt, Gediz Şaphane Gaipler ve bulunduğumuz bu havzada üretilen Vişnelerimiz kalite bakımından ülkemizin ilk sırasında yer aldığını söyledi. İl Müdürü Kurt "Vişne üretimi potansiyeli bakımından Türkiye'de 3. Sırada yer almaktadır. İlimizde 2.500 ha alanda dikili olan 665 bin kiraz ağacından ürettiğimiz 15 bin ton ile de ülkemizde kiraz üretimi bakımından 15. sıradayız. 316 bin ha tarım alanına sahip olan ilimizde 10 bin ha'lık meyve üretimi yapılmaktadır. 3.500 ha üretim alanı ile vişne ilk sırada yer alırken, 2.500 ha üretim alan ile kiraz 2. sırada, 1.500 ha üretim alanı ile ceviz 3. sırada yer almaktadır. İl Müdürlüğü olarak ilimizde üretim yapılan meyveciliği tanıtmak, özellikle kiraz ve vişne üretimini daha da arttırmak için her türlü desteği vermeye hazırız, yeter ki üreticilerimiz üretsinler kazansınlar, dedi."

      İl Müdürü Kurt Vişnenin Anavatanı Kütahya ili olduğunu söyleyerek, çok yakında bu ürüne coğrafi işaret alınacağını ve kirazda hastalıktan ari bölge kurulduğunu belirtti. İl Müdürü Kurt yarışmaya katılan yarışmacılara başarılar dileyerek, düzenlenen 3. Kiraz Vişne ve Ceviz Festivalinin, Üzümlü Köyüne ve ilimiz meyvecilik üretimine ve tanıtımına sağladığı katkılardan dolayı hayırlı uğurlu olmasını diledi.

      Köy meydanında düzenlenen festivalde, 7 yarışmacının kıyasıya rekabet ettiği ve jüri üyelerinin derece giren ürünleri seçmekte zorlandığı Kiraz Yarışmasında birinciliği Hayati Coşkun, ikinciliği Sedat Akbaş ve üçüncülüğü ise Numan Özer isimli yetiştirici kazandı.

    Yarışmaya katılan tüm yetiştiricilere İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından katılım belgesi ile dereceye giren üreticilere Tarım Kredi Kooperatifi tarafından çeşitli hediyeler verildi.