Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, koronavirüsün toplu taşımayı olumsuz etkilediğini belirterek, virüs nedeniyle herkes otomobil aldı, şimdi taşıyacak adam da bulamıyoruz” dedi.

“KORONA EN ÇOK ŞOFÖR ESNAFINI ETKİLEDİ”
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, Kütahya Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odasını ziyaret için geldiği Kütahya’da gazetecilere yaptı açıklamada, koronavirüsün şoför esnafını büyük zarara uğrattığını belirtti.
Koronavirüs nedeniyle toplu taşımada yaşanan olumsuzluklara değinen Apaydın, şunları söyledi:
“Bu virüs nedeniyle aile, iş ve sosyal hayatımız değişti. Bu kolayda gideceğe benzemiyor. Bu konuda herkes gibi biz de endişeliyiz. 14 kişilik bir minibüse 10 kişi binerse minibüs kendini kurtarır. Kalan 4 kişi sahibine kar kalır.
Biz şu anda 14 kişilik minibüste 7 kişiyle çalışırsak para kazanamayız. Bu süreçte birçok araç sahihi arkadaşımız, çalıştırdıkları şoförlerden para istemedi.
Dedi ki, ‘Çalıştığında bana para getirme, elde ettiğin kazançla çoluk çocuğunu geçindir.’ Bunu minibüs sahipleri şoförler sıkıntıya düşmesin diye yaptı. Genel olarak gerek yolcu gerekse yük taşıyan şoför esnafı zarar içinde. Bizim giderlerimizde hiçbir düşüş olmadı. Lastikte, amortismanda, fenni muayenelerde, yakıtta aynı giderlerimiz devam etti. Yani biz bu süreçte günü kurtardıysak kendimizi karda sayıyoruz.”
“TAŞIYACAK ADAM BULAMIYORUZ”
Toplu taşımanın riskli olabileceğini düşünen birçok kişinin otomobil aldığını ve bunun da şoför esnafının işlerini aksattığını da kaydeden Apaydın, “Bundan sonra ne olacağını bilemiyoruz, sürecin biraz daha devam edeceğini söylüyorlar. Bilim adamları ve yetkililer, toplu taşımada seyahat, etmeyin, virüs en çok oralarda size etki eder’ dediği için bizim en fakirimiz bile elinde avucunda ne varsa onunla otomobil aldı. Bu yüzden de araba fiyatlarında artış oldu. Dolayısıyla şimdi taşıyacak adam da bulamıyoruz. Ama bu bir amme hizmetidir, gerek yükte gerekse yolcu taşımada bu işi yapmak zorundayız. Bu süreçten en büyük darbeyi şoför esnafının yediği bir gerçektir” ifadelerini kullandı.
Kütahya Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı İlyas Aslan ve Kütahya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Yiğit, ziyaretlerinden dolayı Apaydın’a teşekkür ederek hediye takdiminde bulundu. RAMAZAN DOĞAN