İHH Kütahya İnsani Yardım Derneği Başkanı Mustafa Yenipazar, alınan koronavirüs tedbirleri kapsamında ihtiyaç sahiplerine temizlik paketi dağıtımı yapacaklarını bildirdi.

Yenipazar, dernek binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’nin de salgın nedeniyle zor günler geçirdiğini belirtti.
Süreç içinde kendilerinin de üzerine düşeni yapmaya devam ettiklerini dile getiren Yenipazar, şunları kaydetti: “Biz Türk toplumu olarak hijyen ve temizlik noktasında daha hassasız. Temizlik bizim için imandan gelir ve bunun neticesinde geleneklerimizin getirdiği alışkanlıklarımızla iyi bir noktadayız. Bizim el yıkama alışkanlıklarımız tüm dünyaya örnek olma noktasında. Biz bu alışkanlıklarımızla hem yakın çevremize hem tüm dünyaya örnek oluyoruz ve bu alışkanlıklarımızdan herkes faydalanacak. Bugün hijyen konusu, temizlik konusu daha fazla önem arz ediyor. Bizden konu ile alakalı sağlık uzmanlarının söylemiş olduğu gibi kişisel ve çevre temizliğine dikkat etmek zorundayız. Bugün dikkat edeceğiz, yarın da dikkat etmeye devam edeceğiz.”


İhtiyaç sahipleri için bir temizlik maddesi yardımı kampanyası başlattıklarını kaydeden Yenipazar, “Bugün ki durumda hayrı ve iyiliği gündemimizden çıkarmayalım. İyilik her zaman için vazgeçilmez bir durum. Hangi durumda olursak olalım her zaman gündemimizde olmalı ve ihtiyaç sahibi kardeşlerimizi unutmayalım. Bizler var olmayı sürdürebilmek için bunu unutmayalım. Kendimiz ve ailelerimizi düşündüğümüz kadar çevremizdeki insanları da unutmayalım. Yaşamış olduğumuz toplumda herkesi düşünmek durumundayız.
Bu vesileyle bir temizlik kiti kampanyası başlatıyoruz. İhtiyaç sahibi kardeşlerimize hayırseverlerimizin bize yapmış olduğu bağışları onlara ulaştırmayı ümit ediyoruz. Temizlik için aklınıza gelen her ne var ise ihtiyaç sahiplerinin evlerine götürüp teslim edeceğiz.” dedi.
İHH olarak evlerinde kalmaları ısrarla tavsiye edilen 65 yaş üstü yaşlılar için de bir çalışma yapacaklarını aktaran Yenipazar, “65 yaş ve üstü yaşlılarımız bizlere telefonla ulaştıklarında bir kardeşimizi gönderip o kişi veya kişilerin tüm ihtiyaçlarını bizler yapacağız.


Market ve pazar alışverişi gibi tüm ihtiyaçlarını biz göreceğiz. Tabi bunu yaparken mevcut önlemlerimizi alarak tedbirli bir şekilde bu işlemleri yapacağız. Görevli arkadaşlarımız bizim vereceğimiz kimlik kartı ve yeleklerle maskelerini ve eldivenlerini takarak bize ulaşan kişilerin ihtiyacının ne olduğunu öğrendikten sonra gidecek ve işlemleri halledecek. Biz her alanda iyiliğin devam edebilmesi için bu kampanyalarımızı hayata geçirmek için çalışmalarımıza başladık. Bu durumda bizlere destek olmak isteyen kardeşlerimizi bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.
RAMAZAN DOĞAN