Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Kütahya Belediyesine ait Canlı Hayvan Pazarı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında hizmete açılarak alıcı ve satıcıları buluşturmaya başladı.

Tavşanlı yolu Bölücek mevkiinde bulunan Kütahya Belediyesi Canlı Hayvan Pazarının açılış törenine Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çekiç, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, muhtarlar ile üreticiler katıldı.
İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık; 70 bin adet küçükbaş, 15 bin adet büyükbaş hayvanın kurbana hazır olduğunu söyledi.


YILMAZ; “TEMİZLİĞE  DİKKAT EDECEĞİZ”
Nezih bir hayvan pazarının hizmete sunulduğunu belirten İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, “Kütahya’mızın doğaya ve hayvana büyük saygısı vardır. Bu bayramda da temizliğe ziyadesiyle dikkat edeceklerini düşünüyorum” dedi.


IŞIK: “TÜM TEDBİRLER ALINDI”
Kurban pazarının normalleşme sürecinde alınan tedbirlerle hizmete sunulduğunu kaydeden Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Her aracımız dezenfekte edilerek içeriye alınıyor. Vatandaşlarımızın ateşi ölçülüyor. İçeride 20 farklı istasyonda sabun ve dezenfektan malzemesi var. Kurban pazarımızda yüzde 40 civarında kapasite kullanımı söz konusu, yarından itibaren yüzde 80’e ulaşacağımızı düşünüyoruz. Bizim istirhamımız; alışverişlerin kurallar çerçevesinde gerçekleştirilmesi” dedi.


VALİ ÇELİK: “KONTROLLÜ OLMALIYIZ”
Sağlık Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda tüm tedbirlerin alındığı kurban pazarında herkese önemli bir sorumluluk düştüğüne dikkat çeken Vali Ali Çelik, “Zorlu bir süreçten geçiyoruz. Kontrollü sosyal hayat prensibi çerçevesinde yaptığımız tüm faaliyetlerde kontrollü olmalı; maske, mesafe ve temizlik kurallarınıza riayet etmeliyiz. Kontrollü olursak sevdiklerimizin bir sonraki bayramlara daha mutlu ve huzurlu kavuşmasına katkıda bulunuruz” ifadelerini kullandı.


“BAYRAMI MESAFELİ KUTLAYALIM”
Pandemi gölgesinde geçecek olan Kurban Bayramı’nda bayramlaşmaların da kurallar çerçevesinde yapılması gerektiğinin altını çizen Vali Çelik, “Bu süreçte temennimiz; bayramlaşmada mümkün olduğunca hareketliliği azaltmak, fiziksel temastan uzak durmak, sevgi ve saygımızı gönül bağıyla, belli bir mesafeden ifade etmek” diye konuştu.
İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın duasının ardından Vali Çelik, hayvanların yerleştirildiği padoklarda incelemelerde bulunarak satıcılarla sohbet edip hayırlı ve bereketli kazançlar temennisinde bulundu.
Vali Çelik, hayvan pazarında kurban pazarlığı da yaptı. Tokalaşma yerine pandemi kuralları çerçevesinde sopayla yapılan pazarlık renkli anların yaşanmasına neden oldu.
Satıcılara sahte para uyarısında bulunan Vali Çelik, mağduriyet yaşanmaması için kurban pazarında Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri görevlendirildiğini söyledi.
RAMAZAN DOĞAN