Türkiye’nin en fazla burca sahip kaleleri arasında ilk sıralarda yer alan Kütahya Kalesi, Kütahya Belediyesi tarafından hayata geçirilen ışıklandırma projesiyle Cumhuriyetin kuruluşunun 97’inci yıldönümünde hayata geçti.

KÜTAHYA’DA İLKLER YAŞANMAYA DEVAM EDİYOR
Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 97’inci yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Kütahya’da da coşku ile kutlandı. Kütahya Kalesi’nin ışıklandırma projesinin resmi açılışı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında saat 20:29’da hayata geçti. Tüm şehirden net bir şekilde görünümü sağlanan Kütahya Kalesi’nin ışıklandırma projesinin açılışına Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık ve vatandaşlar katıldı.
“ÇOK ÖNEMLİ BİR OLAYA ŞAHİTLİK EDİYORUZ”
Kütahya Kalesi’nde düzenlenen programda konuşan Kütahya Belediye Başkanı Alim Işık, Cumhuriyetin kuruluşunun 97’inci yılını kutladı. Işık “29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı canı gönülden kutluyorum. 97 yıl önce bu ülkeyi, bu devleti bize bırakan başta Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere tüm atalarımızı şükran ve minnetle yad ediyorum. Billboardlarda da gösterdiğimiz gibi bugün 29 Ekim 2020 günü saat 20:29’da şehrimiz için, ülkemiz için, belki de dünyada insanlık alemi için çok önemli bir olaya şahitlik etme adına bu programı düzenledik. Şuan itibariyle Kütahya Kalesi’nin ışıklandırma projesini uygulamaya koyuyoruz. Bismillâhirrahmanirrahim diyerek şartelleri açtırıyorum” dedi.
“EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Kütahya Kalesi’nin ve Kütahya’nın birçok medeniyet ev sahipliği yaptığını hatırlatan Başkan Işık Kütahya Kalesi’nin Türkiye’nin en büyük ikinci kalesi olduğu bilgisini verdi. Işık konuşmasının devamında “Roma’ya, Bizans’a, Selçuklu’ya, Germiyanoğlu’na ve Osmanlı’ya ev sahipliği ve yerleşim yeri olarak görev yapan bu mübarek topraklarda ülkemizin en büyük ikinci kalesindeyiz. Diyarbakır Kalesi’nden sonra en fazla sura sahip olan ve büyüklük olarak ta Türkiye’nin ikinci büyük kalesini aydınlatma onurunu Rabbim bize nasip eyledi. Yıllarca hayal ettiğimiz bir projeydi. 2000’li yıllardan bugüne denemeler yapılmış ama bir türlü başarılı olunamamış. Yaklaşık bir buçuk yıllık görev süremiz içinde gelir gelmez başlattığımız çalışmaların birinci etabını bugün hayırlısı ile hizmete alıyoruz. Bu kalenin bu şekle gelmesinde emekleri olan herkese teşekkür ediyorum. Bu gerçek bir ekip çalışmasıydı. Kolay olmadı. İzinlerin alınması, kazı çalışmalarının yapılması, ardından elektrik hatlarının çekilmesi, belediye ekiplerimiz tarafından tüm burçların aydınlatılma çalışmalarının yapılması uzun bir zaman aldı ama mutlu bir günde, güzel bir günde bu güzelliği hep birlikte yaşıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şehrimize ve şehrimizin güzel insanlarına hayırlı uğurlu olsun diyorum” ifadelerine yer verdi.
“SAHİP OLUNAN DEĞERLER HIZLICA KÜTAHYALILARIN
HİZMETİNE SUNULMALI”
Vali Ali Çelik, burada yaptığı konuşmada, Kütahya’nın tarihi ve kültürüyle kadim bir şehir olduğunu söyledi.
Sahip olunan değerlerin hızlı bir şekilde Kütahyalıların hizmetine sunulmasının oldukça önemli olduğuna vurgu yapan Çelik, şöyle konuştu: "Tarihimizin bir parçası da Kütahya Kalesi.
Bunun bir yerinden başlamamız gerekiyordu. Sayın Belediye Başkanımızın koordinesinde ilimizin tüm kurumlarıyla bu amaca odaklanınca ortaya böyle güzel bir sonuç çıktı. Umarım kalan kısımların aydınlatılması ve restore edilmesi hızlı bir şekilde tamamlanarak Kütahya'nın bir değeri olarak daha görünür hale gelir. Önce Kütahyalıların daha sonra tüm Türkiye’nin görmek isteyeceği, bizim tanıtımımıza ve kültürel varlığımıza ciddi katkı sağlayacağı bir yapı."
Konuşmaların ardından Çelik, Işık ve beraberindekiler kalede incelemelerde bulundu.
RAMAZAN DOĞAN