7 bin yıllık geçmişiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kütahya’nın turizmde söz sahibi olması, potansiyellerinin verimli şekilde değerlendirilip etkin sonuç alınması için Kütahya Valisi Ali Çelik’in talebi üzerine Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) önderliğinde Turizm Master Planı hazırlanıyor.

Turizm Master Planı Projesi’nin ilk toplantısı Vali Ali Çelik’in katılımıyla DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesinde yapıldı.
Toplantıya; DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Kütahya Belediye Başkan Vekili Murat Arık, Vali Yardımcısı Aydın Börü, ilçe kaymakamları,
Proje Başkanı DPÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Ağca, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Muammer Özer, ilgili kurum müdürleri ile akademisyenler katıldı.
REKTÖR UYSAL: TURİZM MASTER PLANINI EN İYİ ŞEKİLDE YAPACAĞIZ
DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, burada yaptığı konuşmada, “Kütahya Dumlupınar Üniversitesi 48 bine yakın öğrencisi ve 2 bin personeliyle Kütahya’nın bir markası. Sahip olduğumuz akademik birimlerle alt yapısı tamamlanmış bir üniversiteyiz. Ancak geldiğimiz noktada Üniversitenin halka, şehre ve sanayiye çok büyük katkılarının olduğu söylenemez” diyerek şunları söyledi:
Göreve geldiğimiz bir yılda Teknokent’i doldurma noktasına getirdik. Tüm Kütahya’ya açık DPÜ İLTEM’le yeni açtığımız araştırma merkezlerimizle ve ürettiğimiz projelerle gidişimizin iyi yönde olduğunu söyleyebilirim. Bu anlamda halkımızın hizmetindeyiz. Bu iyiye gidişe ek olarak iki gün önce Sayın Valimizle yaptığımız görüşmede turizm master planı konusundaki talimatlarını değerlendirdik ve yaptığımız toplantının ardından bu konuda görev alabilecek arkadaşlarımızı belirledik. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi olarak Kütahya Turizm Master Planı’nı en iyi şekilde yapacağımıza inanıyoruz.
“ÜNİVERSİTEMİZ KAMU KURUMLARINA DESTEK OLMAYA HAZIR”
Biliyorsunuz ciddi bir salgın süreciyle birlikte turizmde alışkanlıklar değişti. Bundan sonra tarih ve doğa odaklı bir turizm anlayışı olacağına inanıyorum.
Tarihe, kültüre, sanata ve doğaya sahip kadim bir şehir olan Kütahya’da bu toplantının şehrin makûs talihini yenmesi yolundaki ilk adım olmasını diliyorum. Yeni dönemde kamu, sanayi ve üniversite el ele vererek Kütahya’yı turizmde hak ettiği yere getirme konusunda önemli katkılarda bulunuruz.
Sayın valim ve kaymakamlarım. Bizler kamu ile çalışmaya hazırız.
Gerek merkez, gerekse ilçede bizimle çalışmak istediğiniz her konuda sizlere yardımcı olmaya hazırız.
Talep ettiğiniz alanda çalışan arkadaşlarımızın sizlere destek olacağına dair söz veriyorum. Üniversitemizde bölümü olan tüm alanlarda yapılacak projelerde var olmayı istiyoruz ve bu konuda destek vermeye hazır olduğumuzu bilmenizi isterim. Katılımınız için teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.“
KOPUKLUĞU SONLANDIRIP BÜTÜNSELLİK ORTAYA KOYMALIYIZ”
Kütahya’nın turizmde hak ettiği yere ulaşması için şehrin tarihi, kültürel mirası ile doğal kaynaklarının bütünsel bir bakış açısıyla ele alınarak ilin tüm aktörlerinin ortak bir hedef ve amaç uğruna çalışması gerektiğine dikkat çeken Vali Ali Çelik, “Altıntaş Zafertepeçalköy’den Dumlupınar’a,
Aizanoi’den Kütahya Kalesi’ne, Gölcük Yaylası’ndan Yenice Tahtalı Göleti’ne,
Yoncalı’dan Ilıca’ya kadar herkesin bir bakış açısı ve vizyon arayışı var.
Bu heyecan verici ancak bir tuvalin başına 5 ressamın geçip kendi düşüncesini aksettirmeye çalışması sonucu ortaya bütünsel bir resim yerine kakofoni çıkıyor. Dolayısıyla bir pazarlama ve hizmet sektörü anlayışının gelişme stratejisine katkı sunacak bir manzara ortaya çıkmıyor” ifadelerini kullandı.
“DEĞERLERİ İYİ BELİRLEMELİYİZ”
Dünyanın şehirlerarası rekabete evrildiğine dikkat çeken Vali Çelik, “Bu yüzden Kütahya’nın değerlerini iyi belirlemek bu şehre karşı sorumluluğu olan insanların, bizlerin en büyük sorumluluklarından biri” dedi.
“YOL HARİTASINI ÇIKARMALI VE HIZLICA HAREKETE GEÇMELİYİZ”
Turizm Master Planı Projesi Hazırlık Toplantısı’nın yol haritasını belirlemede bir istişare, fikir alışverişi olduğunu dile getiren Vali Çelik,
“Proje ekibi, bilimsel metodolojisini belirledikten sonra hızlı bir şekilde hareket etmeliyiz. Kültür ve Turizm Bakanlığından belediyelere, üniversiteden kaymakamlıklara, özel idareden STK’lara, köydeki Mehmet amcaya,
Ayşe teyzeye kadar kimin ne yapacağı konusuna dair yol haritasını ortaya koymamız gerekir ki harekete geçirelim” ifadelerini kullandı.
“BU İŞİ TÜM KÜTAHYA SAHİPLENİRSE BAŞARIRIZ”
Gelişimin tek bir kişi ya da tek bir kurumla mümkün olmadığını, herkesin bir sorumluluğu ve yapabileceği bir şey olduğunun altını çizen Vali Çelik, “Bu işi herkesin sahiplenmesi, farkındalık kazanması gerekiyor. Hepimiz ‘ben ne yapabilirim’ sorusunu sormalıyız. Yol ağlarına, ticari konaklama kapasitelerine, altyapıdaki sorunlara kadar hızlı bir şekilde analiz yapıp proje mantığıyla dönüşümünü sağlamalıyız ki herkes sorumluluğunu yerine getirebilsin” diye konuştu.
Vali Çelik’in konuşmasının ardından Proje Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ağca, Kütahya’nın turizmdeki güçlü ve zayıf yönleri, fırsatları, konaklama kapasitesi, Kütahya Turizm Master Planı Proje ekibi hakkında sunum eşliğinde katılımcıları bilgilendirdi.
Bir master planın çıkması için sabır ve zaman gerektiğini söyleyen Ağca, "Kısa sürede bir master plan çıkarmamız elbette mümkün değil. Ancak bir ay içinde çatı bir yapı oluşturabileceğimizi sanıyorum. Ben çok iyi bir master plan çıkaracağımıza eminim. Bu konuda 10-15 ay gibi bir sürenin yeterli olacağı kanısındayım. Sürekli bir görüşme sağladığımız takdirde çok daha hızlı yol alacağımıza inanıyorum" dedi.
Program sonunda Rektör Uysal’ın teklifi üzerine Kütahya Kent Meydanı projesi hakkında 11 Eylül Cuma günü yeni bir toplantı yapılması konusunda fikir birliğine varıldı. Rektörümüz ayrıca günün anısına Kütahya Valisi Ali Çelik’e bir tablo hediye etti.
İDRİS DOĞAN