Sosyal medyada 12 bin takipçisi üyesi bulunan Kütahyalı Bayanlar Hep Beraber Grubu, Afrika’daki susuz coğrafyaların imdadına koştu. Üç köyün yararlanacağı ilk kuyuyu açtıklarını söyleyen Grup Kurucusu ve Yöneticisi Ayşe Karakaş, destek veren herkese teşekkür etti.


Kütahyalı kadınların yer aldığı bir sosyal medya sayfasında örgütlenen yardımseverler, Afrika kıtasında bulunan Çad ülkesinde su kuyusu açtırdı. Kısa sürede çok sayıda yardımsevere ulaştıklarını söyleyen Kütahyalı Bayanlar Hep Beraber Grubu Kurucusu ve Yöneticisi Ayşe Karakaş, hiç beklemedikleri bir destek gördüklerini söyledi.
Yardım serüveninin Çad’da bir kuruluş tarafından açılan su kuyusu haberini okumasıyla başladığını belirten Karakaş, “İlk eşime sordum, ‘Biz de yapabilir miyiz, başarılı olabilir miyiz?’ diye. Eşimde çok olumlu yaklaştı ve ‘Neden olmasın’ dedi. Sonra gruptaki arkadaşlarımıza sordum. Hiç beklemediğim bir destek geldi. Herkes bizde varız diyerek elini taşın altına koydu. Sadece kendileri değil, eş, dost ve çevrelerinden destek istediler. Ve sadece Kütahya ile sınırlı kalmadı. Kendi müşterilerimizde büyük destek verdi. Hatta örgü örerek para kazanan yaşlı bir teyzemiz vardı. O da kendi el emeğinin parasını gönderdi ve bizleri duygulandırdı” diye konuştu.
“Biz bir kuyu için yola çıktık ama 20 gün gibi kısa bir sürede iki kuyu parası topladık” diyen Ayşe Karakaş, “Artan paramızı da Afrika’da yetimhanelerde kalan çocuklarımız için bağışladık. İDEA aracılığıyla kuyumuzu açtırdık. 10 yıl boyunca bakımları gerçekleştirilecek ve üç köy bu kuyudan çıkan sudan yararlanacak. Bizler başka bir yerden vesile olup bu kampanyamızı başlatmıştık. Oradaki insanlarımızın temel ihtiyacı olan suya kavuştuklarını görebilmek bizleri çok mutlu etti” dedi.
HABER MERKEZİ