Kütahya Ticaret Odası Başkan (KUTSO) İsmet Özotraç, odanın yapmış olduğu çalışmaları anlattı. Salgın sürecinde yaşanan sıkıntılar ile bunların çözümleri hakkında bilgilendirmelerde bulunan Özotraç, KUTSO’nun işbaşında olduğuna vurgu yaptı.

Özotraç, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte basın mensuplarıyla bir araya geldi. Burada açıklamalarda bulunan Özotraç, şunları söyledi: “Pandemi sürecinde gerek meslek komiteleri gerek meclis toplantılarımızı gerekse yönetim kurulu toplantılarımızı kısıtlama esnasında telekonferans olarak yaptık ve aksatmadık, bütün toplantılar eksiksiz olarak tamamlanmış oldu. Şehrimize, ülkemize ve dünyaya tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Kütahya’daki hemşehrilerimizden oda olarak bir istirhamımız var. Lütfen bilim kurulunun sunmuş olduğu kaidelere riayet edelim. Bu kaideler riayet edilmediği zaman ikinci dalganın gelebileceği ve burada yine o bölgenin bundan daha çok zarar göreceği ümit edilmez ama iş yerlerinin veya bazı birimlerin tekrar karantinaya alınabileceği veya zaman zaman bazı iş yerlerinden tehirler olabileceği hiç ümit edilen bir şey değil. Taşıyıcılık özelliği ve bulaşma imkanı çok fazla. Kimin neyi taşıdığı belli değil, onun için bu kaidelere riayet etmezsek Sağlık Bakanımızın ifade ettiği gibi Pik yapan şehirler içerisindeyiz. Son dönem doğru ise tekrar en düşüşe geçen şehirler arasında anılıyoruz, inşallah doğrudur ama dikkat etmemiz gerektiği ve tekrar bunun fazlalaşmaması için bu hepimizi ilgilendiriyor. Daha rahat bir ortam, daha rahat bir hayat, daha rahat bir ticaret, daha güçlü bir ekonomi demek. Kısıtlamalar ne kadar fazla olursa o kadar bunun geriye gideceği aşikar.”
Pandemi dönemi boyunca birçok faaliyet yürüttüklerini de anlatan Özotraç, şöyle devam etti: “Pandemi döneminde Mart ayı itibariyle başlayan ve Haziran ayı itibariyle kısıtlamaların kalktığı, tekrar müesseselerin açıldığı dönem içerisinde odamız neler yaptı? Başta TOBB olmak üzere 365 oda içerisinde odamız, profesyonellerimizle beraber 7/24 odamıza ulaşma imkanına sahip olundu. Burada üyelerimizden gelen bütün ifadeler değerlendirilerek önce odamızda bunların çözümlenebilecekleri çözümlendi, çözümlenemeyecek olanları da TOBB’a anında gönderilmek suretiyle bu değerlendirmeler üyelerimizin menfaatine, tabi 365 oda ve borsa içerisinde değerlendirilerek üyelerimizin daha az sıkıntı çekmesi ve yapılmak istenilenler değerlendirildi. Odamızda da fiziki şartlar öne alınarak bazı tedbirler alındı. Bu tedbirleri üyelerimizin bulaş imkanının daha aza indirilmek kaydıyla yapılmıştır. Şimdi biraz daha mesafe korunmak suretiyle tedbirler azaltıldı. TOBB ile en az 3-4 kere telekonferansla 365 oda ve borsa içerisinde üyelerimizden gelen mevzular bire bir TOBB Başkanına ve yönetimine iletilmek üzere aktarıldı. Ege Bölgesi toplantısı ayrıca yapıldı orada da meseleler tekrar ortaya yatırılarak yapılma imkanı sağlandı. Ticaret Bakanıyla 365 oda ve borsa bir telekonferans yapmak suretiyle her oda kendi üyelerinden gelen mevzuları ticaret bakanına aktarma imkanını buldu ve bunlar değerlendirildi. Daha sonra Maliye ve Hazine Bakanlığıyla yine 364 oda ve borsa tarafından telekonferans yapıldı ve hiçbir kısıtlama olmadan oda başkanları üyelerimizden gelen meseleler aktarıldı. Bunların başında Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) 3 ay meydana getirilmişti fakat odalarımızın genelinde bu 3 ayın kafi gelmeyeceğini, bunun en az 3 ay daha hatta yılbaşına kadar KÇÖ’nün uzatılmasıyla ilgili taleplerde bulunuldu. Bunun dışında Tarım ve Orman Bakanımızla yine telekonferansla karşılıklı bilgi alışverişi yapıldı. Devlet bunlarla ilgili bize göre üyelerimizin isteklerinin büyük bir bölümünün gerçekleştiğini ifade edebiliriz. Bunların başında KÇÖ geliyor. TOBB’un kefil olduğu kredi garanti fonu var. Bunun 250 milyarları olan Kredi Garanti Fonunu 500 milyar liraya çıkartılmak suretiyle üyelerin krediye ulaşmasındaki imkanları teminat eksikliği olanlar dahil alabilme şansına dahil oldular. KDV ötelemesi gibi ciddi tedbirler alındı. Bu yönden devletimize tabi ki eksiklikleri olabilir ama devletimizin de imkanlarının kısıtlı olduğunu biliyoruz. Bundan sonra da taleplerimiz olacaktır bu talepleri en üst makamlara en iyi şekilde iletme şansına sahip olduk. Rıfat Hisarcıklıoğlu ve yönetim kuruluna teşekkür ediyorum.”
Özotraç’ın konuşmasının ardından yönetim kurulu üyeleri de birer konuşma yaprak faaliyetler hakkında bilgiler verdi.
RAMAZAN DOĞAN