Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Türk Tabipler Birliği’nin hekimlerin sorunları dışında terör örgütünü destekleyici açıklamalar yapmasının kabul edilebilir olmadığını bildirdi.

Erbaş, yaptığı yazılı açıklamada, son dönemde Kovit -19 mücadelesinde başta hekimler olmak üzere bütün sağlık çalışanlarının özveri ve büyük çabayla yeri geldiğinde canları pahasına hizmet sunmaya çalıştığını ama Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi üyeleri başta olmak üzere bazı kuruluşların üyeleri bu çalışmaları baltalamak, halkın gözünde hekimlik mesleğini küçük düşürmek için açıklamalar yaptığını belirtti.
“Bu pandemi döneminde vefat eden sağlık çalışanlarına gerekli payenin (Şehitlik mertebesi de dahil) verilmesi, vefat eden sağlık çalışanlarının arkada kalan ailelerine gerekli bütün desteğin sağlanması bizim asli görevimiz olup bu konuda çalışmalar yapmaktayız” diyen Erbaş, şöyle devam etti: “Yedi düvelin bir olup üzerimize geldiği Çanakkale savaşında kahramanca görevlerini icra etmek için mücadele veren hatta şehit olan oğluna ağrı kesici vurmayan Doktor Nusret’in TBB merkez konseyi Üyeleri kemiklerini sızlatmaktadır. Ayrıca İlimizde şehir Hastanesi bulunmamakla birlikte yeterli fiziki imkanlara sahip olamayan sağlık çalışılanlarımıza karşı sendikal baskılar ve şu süreçte görev değişikliklerini doğru bulmuyoruz dönem sağlık çalışanlarımıza moral verme ve yanında olma dönemidir marjinal uçlardan kurtarma dönemidir. Daha önce TBMM de sağlık çalışanlarının döner sermaye kazançları da emeklilik maaşlarına yansıtılmalıdır. Bu konuda 9 Mart tarihinde kanun teklifimizi sunduk. Şimdi yeniden tekrarlıyorum, acilen sağlık çalışanlarının bu mağduriyeti giderilmelidir.”
Sağlık çalışanlarının sundukları hizmet ile aldıkları ücret kıyaslandığında, emeklerinin karşılığını alamadıklarını da kaydeden Erbaş, “Sağlık çalışanlarımızın bu mağduriyeti ödeme ve döner sermaye ile eşitlenmeye çalışılmaktadır. Ancak ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmaması başka bir mağduriyeti beraberinde getirmektedir. Emekli maaşları ek ödemesiz maaşa göre belirlendiği için emekli maaş ve ikramiyelerinde çok büyük kayıplar meydana gelmektedir. Ayrıca hiçbir kamu çalışanının ek ödemesinden vergi kesilmez iken sağlık çalışanlarının döner sermaye ücretlerinden gelir vergisi kesilmektedir. Son dönemde dünyada ve ülkemizde yaşanan salgın felaketleri de göstermiştir ki sağlık çalışanları için ne yapsak azdır. Gece gündüz demeden bu ülke için, halkımızın sağlığı için çalışan sağlık personellerimizin bu kayıpları acilen düzeltilmelidir.”
Liderimiz Devlet Bahçeli Beyefendide bu mahiyette Türk Tabipler Birliğinin en son açıklamalarını önceki dönem yapmış oldukları bölücü ve toplumu ayrıştırıcı ifadeleriyle birleştirerek ,şu anki Pandemi döneminde Hekimlerimiz ve Sağlık Camiasının özverili çalışmalarını baltalamak, toplumda hayal kırıklığı yaratıp vatandaşlarımızın üzerinde negatif etki bırakmak amacını taşıyan ifadeleri nedeniyle gerekli olan sözleri söylemiştir. Bu konuda açıklama yapan siyasilerinde özellikle ilimiz ve vatanımızdaki pandemi dönemine ait asılsız iddialar içeren sözlerini de tamamen talihsiz açıklamalar olarak görmekteyiz.
Artan vakalar ve ölüm sayıları maske, mesafe ve hijyen ile tamamen kontrol altına alınıp bu pandemiden bir an önce vatandaşlarımızın da elbirliğiyle çıkacağımıza inancımız tamdır. Biz MHP olarak başta hekimlerimiz olmak üzere bütün sağlık çalışanlarına bu konuda sonuna kadar güveniyor ve destekliyoruz.”
RAMAZAN DOĞAN