Kütahya’da, daha önce il merkezinin yöneticileri ile yapılan koviz-19 toplantısı Vali Ali Çelik başkanlığında kaymakamlarla da yapıldı. Virüs ile mücadelede oldukça titiz davranan Vali Çelik toplantıda mücadelenin sahada verileceği vurgusunu yaptı.

Vali Çelik başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda; Kovid-19’la mücadele kapsamında alınan ve alınması gereken ilave tedbirler ile mevcut çalışmalar değerlendirilerek istişarelerde bulunuldu.
Toplantıya; Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Vali Yardımcıları Mustafa Güney ile Halil İbrahim Ertekin, ilçe kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kırbaç, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç ile İl Sağlık Müdürü Mehmet Erşan katıldı.
“BAŞARI KURALLARIN UYGULANMASI İLE DENETİMLERE BAĞLI”
Türkiye’nin ilk günden bu yana koronavirüsle mücadelede tüm dünyaya örnek bir süreç yönettiğini belirten Vali Ali Çelik, salgının önlenmesinde alınan tedbir ve kararların uygulanmasının büyük bir öneme sahip olduğunu kaydetti.
Sürecin başarıya ulaşmasında ilçe kaymakamlarına büyük sorumluluklar düştüğünün altını çizen Vali Çelik, sürecin en etkin şekilde yönetilmesini istedi.
“DENETİM EKİPLERİMİZİN SAYISINI ARTIRACAĞIZ”
Kovid-19’la mücadele kapsamında toplum sağlığını korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla oluşturulan il merkezindeki denetim ekibi sayısının 40’a çıkarılacağını açıklayan Vali Çelik, ilçelerdeki ekip sayılarının da yeniden değerlendirileceğini söyledi.
“SAHADA MÜCADELE EDECEĞİZ”
Filyasyon çalışmalarının salgınla mücadeledeki öneminin altını çizen Vali Çelik, ilçe kaymakamlarının her vakayı birebir takip etmeleri ve denetimlerde bizatihi görev almaları talimatını verdi.
“TEMATİK DENETİMLERE BAŞLAYACAĞIZ”
İl genelinde her gün maske, mesafe, hijyen denetimi yapılacağını kaydeden Vali Çelik, “Tüm denetim ekiplerimiz il merkezimizde, ilçelerimizde, köylerimizde, sokak aralarında Kovid-19 tedbirlerinin sahada uygulanıp uygulanmadığını denetleyecek” ifadelerini kullandı.
“VATANDAŞLA SAĞLIKLI İLETİŞİM KURABİLMELİYİZ”
Denetimlerin cezalandırmanın ötesinde bilinçlendirme ve farkındalık oluşturma amacı taşıdığına değinen Vali Çelik, “Başta denetim ekiplerimiz olmak üzere kamu görevlilerimiz vatandaşlarımızla sağ
lıklı iletişim kurmalı.
Yapılan denetim ve uygulanan tedbirlerin toplum sağlığı ve vatandaşın iyiliği için olduğunu, başarıya ulaşmamızın kurallara riayete bağlı olduğunu vatandaşlarımıza uygun bir dille aktarılmalıyız” diye konuştu.
Vali Çelik, görüş ve önerilerin Hıfzıssıhha Kurulu’nda değerlendirilerek karara bağlanacağını kaydetti.
İHA/RAMAZAN DOĞAN