Kırsal Kalkınma Desteklemeleri kapsamında Bireysel Sulama Sistemlerinin Desteklenmesi Projesinin 15. Etabı için başvurular başladı.

Tarla içi damla sulama sistemi kurulması, tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması,

Tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması, Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması, Lineer veya Center Pivot sistemi,Tamburlu sulama sistemi kurulması, Güneş enerjili sulama sistemi kurulması, konularında %50 hibe verilecek.

Proje ile ilgili Ziraat Odası toplantı salonunda İlçe Müdürü Ahmet Temel, Ziraat Odası Başkanı İsmail Akpınar, İl Genel Meclis Üyesi Osman Oral, İl ve İlçe Müdürlüğü Teknik personelleri Muhtarlar ve üreticilerin katılımı ile gerçekleştirildi. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Şubesi personeli Elif Irgat ‘ın sunumuyla gerçekleştirilen toplantıda Bireysel sulama sistemlerinin Desteklenmesi projesi başvuru koşulları ve proje içerikleri hakkında detaylı bilgi verildi.

Ziraat Odası Başkanı İsmail Akpınar konuşmasında; arazi toplulaştırması ve mevcut sulama sistemindeki altyapının iyileştirmesi ve bu projelerden sağlanacak faydanın arttırılması için önemli rol oynadığını söyledi.

İlçe Müdürü Ahmet Temel; Kırsal Kalkınma projelerine başvuru konusunda Tavşanlı üreticilerinin yoğun ilgi gösterdiğini, aynı ilginin bireysel sulama sistemlerinde de olması için çiftçi toplantıları düzenlediklerini belirtti. Bireysel Sulama Sistemleri Proje başvurularının 1 Mart 2019 tarihine kadar Proje Sahibi tarafından elden İl Müdürlüğüne teslim edileceğini söyledi.

Toplantıya yoğun programı dolayısıyla gelemeyip telekonferans yoluyla katılan İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Mustafa Kurt konuşmasında; nişasta bazlı şeker kotasının kısıtlanması sonucu şeker pancarı üretiminin önem kazanacağı, Kütahya Şeker Fabrikası’nın hali hazırda yeterli pancar üretimi olmadığı için yarı kapasite ile çalıştığı, tam kapasiteye çıkması için daha fazla şekerpancarı üretimine ihtiyaç olduğu ve çiftçilerin şeker pancarı ekimine yönlendirmemiz gerektiğini belirtti. Ayrıca 19 ilde yetiştiriciliğine izin verilen kenevir yetiştiriciliği, İl Özel İdaresi kaynaklı projelerle tohum temin edilerek çiftçilere hibe olarak dağıtılan dane mısır ve tek yıllık yem bitkiler ekilişlerinin artırılması ve bireysel sulama sistemlerinin önemine vurgu yaptı.