Yoncalı Gülümser Hatun Termal otel toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya ihracat yapan üyeler katıldı.

AB ülkelerine kobi'lerin ihracatında karşılaştıkları, zorluklar görüşüldü.

AB iş dünyası proje kordinatörü TEBD müdür yardımcısı Belgin Kılıç, TOBB TEBD proje takım kordinatörü Sinem Kaya, program konuşmacısı Kutan Fidaniaslan ve Sercan Özcan, Tavşanlı ve Kütahya Ticaret odası yöneticileri, Gediz Ticaret Odası Yöneticileri, Ttso yönetim kurulu başkanı Fehmi Peker, TTSO Meclis Başkanı

İlhami Aydın toplantıda yer aldı.

İlhamı Aydın yaptıgı konusmada şunları söyledi "Kobiler sosyo ekonomik özellikleriyle endüstrileşme istihdam sağlıklı ve sürdürülebilir ticari uygulamalarıyla bulundukları coğrafyada piyasalara katmadeğer oluşturmaktadır. Avrupa birliği ülkeleriyle ilişkilerimiz ileri seviyeye taşımak için belli standartlarda aynı dili konuşmamız ve standartlara gelmemiz gerekiyor. Günümüzde ülke ihraqcatımızın %50 sini AB ülkelerine yaptığımızı düşündüğümüzüde ab ile ticari ilişkilerimizi daha iyi seviyede olduğunu görüyoruz. İlişkilerimizi daha iyi seviyelere taşımak ve sürdürebilir hale getirmemiz için karşılıklı menfaatleri gözeterek eksik yönlerimizi gidermemiz gerekiyor. Ülkemiz içinde bulunduğu ekonomik dar boğazın üretimde sanayi yatırımlarında ihracatta ve istihdamda ki sancılı süreci maalesef görmekteyiz. Elbirliği ortak akılla yaşadığımız coğrafyanın sektörel bazlı ekonomik değerlerini göz önünde bulundurmalı ve safları sıklaştırmalıyız. İhracat odaklı üretimin ve sanayileşmenin önemini düşündüğümüzde sabırla metanetle doğru yerde en doğru kararları alabilme kültürünüde kazanmalıyız. Bu noktadan hareketle çalıştığımızın bu kapsamda kobilerimize iş dünyamıza ve sanayilerimize azami katkı vereceğini düşünüyorhayırlara vesile olmasını temenni ediyorum."

Konuşmacılar ise çalıştay ile ilgili bilgi verip AB ülkelerine Kobi'lerin ihracatında karşılaştıkları zorluklar ile ilgili bilgi verip katılımcıları soru cevap şeklinde bilgilendirdiler.