Kütahya Valisi Ali Çelik, ilçe ziyaretleri kapsamında Kütahya’nın Simav ilçesini ziyaret etti. Kaymakamlık ve belediye ziyaretlerinin yanı sıra ilçede devam eden projeleri de inceleyen Vali Çelik, ihtiyaç duyulan yatırım ve hizmetler için elinden geleni yapacağını söyledi.

SİMAV KAYMAKAMLIĞINA ZİYARET
Simav programına kaymakamlık ziyaretiyle başlayan Vali Çelik, Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, Simav İl Genel Meclisi Üyeleri Kahraman Aktay, Ali Osman Ergün, İbrahim Karataş, Ahmet Şimşek ile ilçe protokolü tarafından karşılandı.
Karşılamanın ardından kaymakamlık toplantı salonuna geçen Vali Çelik; ilçenin tarihi, idari yapısı, ekonomik ve sosyal hayatı ile koronavirüs salgını kapsamında uygulanan tedbirler hakkında bilgiler aldı.
“SİMAV BİRÇOK KONUDA ÖNCÜ İLÇE”
Simav’ın birçok konuda öncü ilçe olduğunu ifade eden Kaymakam Türker Çağatay Halim, “Simav, seracılık yönüyle Kütahya’nın öncü ilçesi. 510 dekar sera alanının 360 dekarı jeotermalle ısıtılıyor, 150 dekarı ise soğuk sera şeklinde. 40 bin büyükbaş, 80 bin küçükbaş ile hayvan sayısının en fazla olduğu ilçe yine Simav. Bir diğer önemli değerimiz de kestane. Yıllık 2 bin ton üretilen kestaneden 23 milyon TL gelir elde ediliyor. Kiraz ve vişne üretiminde de önemli bir yere sahip olan Simav’da 10 bin ton kiraz, 5 bin ton vişneden yıllık yaklaşık 75 milyon TL gelir elde ediliyor” dedi.
“290 BİN YERLİ TURİST AĞIRLIYORUZ”
Jeotermal kaynaklar ve termal konaklama tesislerinin potansiyeli hakkında bilgiler veren Halim; Eynal, Naşa ve Çitgöl kaplıcalarında yıllık 290 bin yerli turist ağırlandığını, yıllık konaklama sayısının ise yaklaşık 74 bin 500 olduğunu söyledi.
“SİMAV İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM”
Simav’da yapılan ve yapılması istenen yatırımlar hakkında bilgiler alan Vali Çelik, ihtiyaç duyulan yatırım ve hizmetler için elinden geleni yapacağını söyledi.
SİMAV BELEDİYESİNE ZİYARET
Kütahya Valisi Ali Çelik, Simav Belediye Başkanı Adil Biçer’i makamında ziyaret ederek ilçede yürütülen çalışmalar ve projeler hakkında bilgiler aldı.
Simav’ın en önemli zenginliklerinden birinin jeotermal olduğunu ifade eden Başkan Biçer, “İlçemizin yüzde 95’i jeotermalle ısınıyor. Jeotermalden turizm ve seracılık noktasında da yararlanıyoruz” dedi.
Çitgöl Beldesinde jeotermal kaynaklı teknolojik seraların kurulması kapsamında ZAFER Kalkınma Ajansı tarafından fizibilite ihalesi yapılarak etüt çalışmalarının başlatıldığını söyledi.
Vali Çelik, etüt çalışmalarının hızlandırılarak bir an önce sonuç alınmasını istedi.
Friglerden bu yana yerleşim yeri olan Simav’ın sahip olduğu termal, tarihi, kültürel ve turistik değerleri ile tarım ve hayvancılık potansiyelinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Vali Çelik, bu doğrultuda üzerine düşeceğini yapacağını söyledi.
MTA EKİBİNE ZİYARET
Kütahya Valisi Ali Çelik, Simav’daki sıcak su rezervini incelemek üzere çalışma yapan Maden Teknik Arama (MTA) ekibini de ziyaret etti.
Çalışmaların son durumunu anlatan Proje Başkanı Nilgün Doğdu; Simav, Eynal, Çitgöl, Naşa jeotermal kaynak işletme ve I., II., III. derece kaynak koruma alanları hakkında bilgiler verdi.
Naşa’da çalışmaların tamamlandığını dile getiren Doğdu, Çitgöl-Naşa alanında 55 noktadan 38’inin belirlendiğini söyledi.
Çalışmaların 20 gün sonra tamamlanarak lokasyonların verileceğini aktaran Doğdu, raporun 2 ay içinde teslim edileceğini söyledi.
Vali Çelik, MTA ekibinin raporuyla birlikte sıcak su rezervi, derinliği, derecesi ve ideal enjeksiyon/reenjeksiyon kuyularının yerinin belirleneceğini belirtti.
Jeotermal kaynakların sürdürülebilir ve verimli kullanımının sağlanması gerektiğine dikkat çeken Vali Çelik, “Her biri bir diğerini tetikleyen kararlar almalı ve uzun vadeli plan yapmalıyız” dedi.
EYNAL KAPLICALARINDA İNCELEME
Vali Çelik, Simav’ın termal turizm merkezi Eynal Kaplıcaları’nda incelemelerde bulundu.
86 odalı, 232 yatak kapasiteli 4 yıldızlı termal otelin inşaat alanı ile bölgedeki kanal kuyu ısı merkezini yerinde gören Vali Çelik, yetkililerden bilgiler aldı.
Vali Çelik’e Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, Simav İl Genel Meclisi Üyeleri Kahraman Aktay, Ali Osman Ergün, İbrahim Karataş, Ahmet Şimşek eşlik etti.
GÖLCÜK YAYLASI’NDA İNCELEME
Kütahya’nın Simav ilçesi sınırları içerisinde yer alan Gölcük Yaylası’nın turizme kazandırılması için çalışmalar sürüyor.
Vali Çelik; şehirden uzaklaşıp çam ormanları arasında doğayla buluşmak isteyen ziyaretçilerini büyüleyen Gölcük Yaylası’nda devam eden çalışmaları yerinde gördü.
Çalışmalar hakkında bilgiler veren Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, inşaatı süren 10 adet yığma taş bungalov evlerinin Kasım ayı içerisinde tamamlayarak hizmete sunmayı planladıklarını söyledi.
Vali Çelik’e Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, Simav İl Genel Meclisi Üyeleri Kahraman Aktay, Ali Osman Ergün, İbrahim Karataş, Ahmet Şimşek eşlik etti.
KUŞU BELDESİNE ZİYARET
Kuşu beldesini de ziyaret eden Vali Ali Çelik, Kuşu Göletinde incelemelerde bulundu, beldede devam eden ve talep edilen çalışmalar hakkında bilgiler aldı.
Kuşu Belde Belediye Başkanı Feridun Aktay’ın vatandaşların futbol sahasıyla ilgili talebi iletmesi üzerine toprak sahayı yerinde inceleyen Vali Çelik, sahanın suni çim halıyla kaplanması için Gençlik ve Spor İl Müdürü Feyzullah Gayret’i arayarak talimat verdi, çalışmaların bir an önce başlatılmasını istedi.
Kuşu - Pazarlar bağlantı yolunu da inceleyen Vali Çelik, İl Özel İdaresi tarafından yolun 4 km’sinde asfalt ve iyileştirme çalışmaları yapılacağını söyledi.
Vali Çelik’e Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, Simav Belediye Başkanı Adil Biçer,
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, Simav İl Genel Meclisi Üyeleri Kahraman Aktay, Ali Osman Ergün, İbrahim Karataş, Ahmet Şimşek, AK Parti Simav İlçe Başkanı Ahmet Kulat eşlik etti.
VALİ ÇELİK’TEN ÇEVRECİ BALIKÇILARA TEŞEKKÜR BELGESİ
Kütahya’nın Simav ilçesinde Gölcük Yaylası’nda yakaladıkları 10 kilo ağırlığındaki aynalı sazanı göle geri bırakan amatör balıkçılar, teşekkür belgesiyle ödüllendirildi.
Balık popülasyonunun sürdürülebilirliği için "yakala bırak" tekniğinin önemini vurgulayarak Gediz Carp Team ekibini tebrik eden Vali Çelik, amatör sporcular Cemal İncekulak, Murat Yotuç, Ali Özen, Alpay Özen ile Volkan Yüksel’e Gölcük Yaylası’nda teşekkür belgesi verdi.
Vali Çelik’e Simav Belediye Başkanı Adil Biçer eşlik etti.
VALİ ÇELİK ÇİTGÖL’DE AKILLI SERAYI İNCELEDİ
Kütahya Valisi Ali Çelik, Simav’a bağlı Çitgöl beldesinde ilçenin ilk ve tek teknolojik serasında incelemelerde bulundu.
10 hektar alana kurulu otomasyon sistemiyle desteklenen ve jeotermalle ısıtma sağlanan özel teşebbüs olan EGM Tarım’a ait akıllı serayı gezen Vali Çelik; üretim, verimlilik ve işleyiş hakkında sera sahibi Oğuz Erdoğan’dan bilgiler aldı.
Erdoğan, hektar başına yıllık 40 ton üretim yapıldığını söyledi.Vali Çelik’e Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, Simav Belediye Başkanı Adil Biçer, Çitgöl Belediye Başkanı Güray Güner, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz ile İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak eşlik etti.
KÜTAHYA VALİLİĞİ/İDRİS DOĞAN