Kütahya’daki gazetecilerle bir araya gelen Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Rıdvan Duran, yerel basını önemsediklerini belirterek, “Yerel basın bizim her zaman göz bebeğimizdir” dedi.

“YEREL BASIN DEMOKRASİNİN KILCAL DAMARLARIDIR”

Duran, valilik toplantı salonunda bir araya geldiği gazetecilere yaptığı açıklamada, yerel basının güçlenmesine yönelik çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Çalışmalar kapsamında kurum olarak Kütahya’ya temsilcilik açacaklarını dile getiren Duran, şunları söyledi:

“Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü, dönemimizde de yine yerel basının geliştirilmesine dönük çalışmalarımız olacak son genel kurulu ile biz tüm Türkiye’de faaliyetlerimizi devralmaya kararlaştırdık. Genel kurul üyelerimiz bu kararı verdiler. Valiliklerde bulunan ama kanuna göre bizim yapmamız gereken görevi valiliklerden alınması işini yapıyoruz. Pandemi sürecinde tüm sektörlerde olduğu gibi yerel basında da sıkıntılar oldu sek törel anlamda en hızlı hareket eden sektör bizdik. Hemen aldığımız kararlar ile basınımızı rahatlattık, ilanlarımız da verilmeye başlandı. Yılsonuna kadar maddi sıkıntılar yaşamadan bu süreci atlatacağımızı düşünüyoruz.”

“GAZETELER HABERİN DOĞRULUĞUNUN KONTROL EDİLME OLANAĞI VAR”

Gazetelerin yaptıkları haberi baskıya alınıncaya kadar kontrol etme fırsatının daha çok olduğuna dikkat çeken Duran, şöyle devam etti: “İnternet yaygınlaşması ile gazetelerinde bu internet üzerinden "yayınları yapmalarını gerektiğini düşünüyoruz. Malum internet medyasındaki haber akışı en hızlı haberciliktir. Bu hızın beraberinde yanlış habercilikte oluyor ama gazetelerde bu gazete baskıya kadar kontrol edebilme olanağı da var. İstiyoruz ki biz gazetelerimizin internet sayfalarda güncellensin, takip edilsin. İleride yaşanabilecek dönüşüm için gazeteler hazırlıklı olsun. Bu konuda eğitim çalışmalarımız var. Dijital medyayı önemsiyoruz ve bu konudaki çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

“YEREL MEDYA DEMOKRASİNİN KILCAL DAMARLARIDIR”

Yerel medyayı önemsediklerini de kaydeden Duran, “Kütahya’da, bizden ilan alan 16 tane gazetemiz var. Yerel medya yerel demokrasinin kılcal damarlarıdır. Bizim her zaman göz bebeğimizdir. Basın İlan Kurumunun yaşaması için yapılanmasını tamamlaması gerekiyor. Bu da yerel basının desteklemesi ile gerçekleşecek. Valiliklerdeki illeri de katmazsak basın ilan kurumunun varlığını ortaya çıkartmış olmuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Toplantıya katılan gazetecilerle tek tek tanışan Duran, gazetecilerin istek ve taleplerini dinledi.